Kaip cukrus veikia mūsų smegenis? To geriau nežinoti.

Trumpai sakant, cukrus smegenyse išskiria laimės hormoną dopaminą. Taip kaip alkoholis, cigaretės, kava ar kiti nelegalūs narkotikai. Tai sakysite kas čia bloga, būti šiek tiek laimingesniam? Dar vienas saldainis iš mamytės rankų juk niekam nepakenkė. Deja, dopamino (=laimės) lygiui krentant žemyn smegenys automatiškai siekia tai išlaikyti. Juk siekti laimės užkoduota kiekvienoje asmenybeje, o gyvename tik vieną kartą. Deja, kiekvienas papildomai (nenatūraliai) pagamintas dopaminas sukelia neigiamas pasekmes, išbalansuoja natūralią smegenų chemiją, todėl didėja toleranacija cukrui = pasiekti tą patį laimės (dopamino) lygį reikia vis didesnio cukraus kiekio, ir vis dažniau. Be to, nuolatinis cukraus (bet kuria forma) vartojimas atbukina natūralų organizmo sugebėjimą siekti kuo įvairesnių maisto formų, kad į jį papultų kuo daugiau visokiausių mineralų ir kitų elementų. Tam nevykstant kūnas silpsta fiziškai ilgalaikėje perspektyvoje, o antsvoris (cukrus uber kaloringas) neigiamai veikia sąnarius, laikyseną, kraujo spaudimą, širdį ir t.t. Deja ir trumpuoju periodu, tai yra netrukus po saldainio suvalgymo, krenta nuotaika, energija, didėja irzlumas, mieguistumas. Tai galima pastebėti sąmoningai atkreipiant dėmesį į savo jausmus suvalgius kažką skanaus - taip gera ir šilta "ant dušios". Dar vienas pyragaitis tikrai sutvarkys viską, kas negerai šiuo metu mano gyvenime - reikia darbti nemėgstamą darbą, gyvenimo partneris vėl nekreipia į mane dėmesio, man taip liūdna ar kažko trūksta širdyje.

Puikus infoiliustracinis video "Kaip cukrus veikia smegenis":


Tai šiam kartui tiek, nes jaučiuosi pavargęs, o gal jau baigėsi laimės ir energijos pliupsnis nuo prieš tai suvalgyto saldanio :) 

Bet gerai, kad dopaminą sukelia sportas, pokalbiai, meilė.

Ir įdomu kokie jūsų santykiai su saldumynais, ar jaučiate kaip krenta nuotaika po kavos poveikio ar saldainio. Pakomentuokite, jei norite.

Pakolkas,
J.

Comments

Popular posts from this blog

Ajavaskos (Ayahuasca) gėrimo ritualų populiarumo dekonstrukcija

Dovanotam arkliui į dantis nežiūrima

Kodėl?